Храм во имя Андрея Первозванного поселка Лобва -

КОМУ МОЛИТЬСЯ В БЕДАХ И СКОРБЯХ

КОГО ПРИЗЫВАТЬ В БЕДАХ И СКОРБЯХ

(Памятка христианину)

Прежде всего, Господа Бога, Пресвятую Богородицу, своего Ангела хранителя, а также Святых угодников Божиих.

МОЛИТВА ГОСПОДНЯ

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

МОЛИТВА ИИСУСОВА

Господи, Иисусе Христе, Сыне Божий, помилуй мя грешнаго.

МОЛИТВА СВЯТОМУ ДУХУ

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

МОЛИТВА О ЗДРАВИИ

Боже сильный, милостию строяй вся на спасение роду человеческому, посети раба Своего сего (имя рек), нарицающа имя Христа Твоего, исцели его от всякаго недуга плотскаго; и отпусти грех и греховные соблазны, и всяку напасть, и всяко нашествие неприязненно далече сотвори от раба Твоего. И воздвигни от одра греховнаго, и устрой его во святую Твою Церковь здрава душею и телом, и делы добрыми славящаго со всеми людьми имя Христа Твоего, яко Тебе славу возсылаем, со Безначальным Ти Сыном, и со Святым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

ПЕСНЬ ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЕ

Богородице Дево, радуйся, Благодатная Марие, Господь с Тобою; благословена Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, яко Спаса родила еси душ наших. Аминь.

о молитвах к Пресвятой Богородице пред Ея Иконами:

- «Всех скорбящих радость» - Помощница и Утешительница в скорби, Целительница недугов;

- «Скоропослушница» - за детей и в разных нуждах;

- «Утоли моя печали» - в скорбях и печали;

- «Неупиваемая чаша» - исцеление от пагубной страсти пьянства и запоя;

- «Неопалимая Купина» - от пожара и поражения молнией;

- «Умягчение злых сердец» - об умиротворении враждующих и об умягчении злых сердец;

- «Взыскание погибших» - за детей;

- «Казанская» - о прозрении слепых, о защите от нашествия иноплеменных;

- «Троеручица» - при болях рук или в увечье рук.

о предстательстве Святых угодников Божиих

и бесплотных сил небесных

Ангел хранитель – ему молятся о помощи при головных болях, от бессонницы, в скорби, о счастье брака, о прогнании лукавых духов, кто идет спать, в блудном сновидении, об избавлении от вреда со стороны волшебников и чародеев, в отчаянии, об изгнании бесов.

Михаил Архистратиг – защитник от видимых и невидимых врагов и злых духов, помощник в скорби, страж над спящим человеком.

Иоаким и АННА, праведные, родители Пресвятой Девы Марии – о разрешении от бесчадия.

Пантелеимон, великомученик и целитель – об исцелении от разных недугов и болезней, о покровительстве православных воинов, армии и флота.

НИКОЛАЙ ЧУДОТВОРЕЦ, Мирликийский – об исцелении от разных недугов и болезней, о помощи в разных бедах, от грусти и уныния, за детей, о добрых отношениях в семье, о благополучии в пути, о помощи в бедности и нужде.

СЕРАФИМ САРОВСКИЙ, чудотворец – об исцелении болей ног, об исцелении чревных болезней, в болезненном состоянии, от беснования, об изгнании бесов.

СПИРИДОН ТРИМИФУНТСКИЙ, святитель – об исцелении от различных недугов и болезней, о помощи при голоде.

МОИСЕЙ МУРИН, преподобный – об избавлении от страсти к вину страждущих запоем.

СИМЕОН ВЕРХОТУРСКИЙ, праведный – об исцелении болей ног, болезней глаз.

ИОАНН БОГОСЛОВ, апостол и евангелист – о добрых отношениях в семье, при изучении иконописания, об успехах в рыболовстве.

КАК МОЛИТЬСЯ ЗА НЕПРАВОСЛАВНЫХ,

УМЕРШИХ НЕКРЕЩЕНЫМИ

Читать канон св. мученику УАРУ, а также читать молитвы св. старца ЛЬВА Оптинского исвт. СТЕФАНА ЯВОРСКОГО,архиепископа.

За умершего без покаяния читается канон преподобному ПАИСИЮ ВЕЛИКОМУ.

Примечание. В домашней библиотечке каждого православного христианина должны быть книги: Православный молитвослов, Псалтирь, Закон Божий, Новый Завет благодаря которым можно найти ответы на многие вопросы. Книги продаются в церковной лавке.

АМИНЬ.